Archibal 28.02 – 02.03.2025 – Informacja

0 Posted by - 29.11.2024 | 18:24 - INFORMACJE ZARZĄDU, WYDARZENIA

Koleżanki i Koledzy!

Archibal 2025  tuż, tuż.

28.02 – 02.03.2025


Zapraszamy na VII Archibal organizowany przez SARP O/Rzeszów przy udziale finansowym POIA RP oraz sponsorów.

Bal na zamku Gniew w dniach 28.02-02.03.2025 będzie naszym ostatnim balem organizowanym w dotychczasowej formule – Zwiedzamy polskie zamki i pałace bawiąc się w strojach z epoki.

Udział:

– 450zł /os dla architekta członka SARP O/Rzeszów lub POIA RP ,

– 550zł /os dla osoby towarzyszącej architekta,

– 940zł /os dla pozostałych osób.

W cenie poza tym wyjątkowym wydarzeniem dojazd autokarem oraz dwudniowy pobyt zgodnie z programem zamieszonym poniżej.

Lokalizacja: Zamek krzyżacki w Gniewie


Zapisy odbędą się w poniedziałek 2 grudnia o godzinie 12.00 a wpłaty do 16 grudnia na konto SARP O/Rzeszów.

  • Informujemy, że zapisujący się na Archibal nie powinni zalegać z opłatami składek.
  • Sprawdź czy nie zalegasz ze składkami przed rejestracją, aby Twoje zgłoszenie nie zostało odrzucone!

[ REJESTRACJA NA ARCHIBAL 2024]


 

W imieniu koordynatora Archibalu 2025 pani arch. Jolanty Fedaczyńskiej i współorganizatorów Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Rzeszów oraz Podkarpackiej Okręgowej Izby architektów RP przesyłamy Państwu  komunikat.

W tym roku nie udało się pozyskać wielu sponsorów , czasy się zmieniły , ceny poszły w górę a sponsorzy nie śpieszą się z wydawaniem środków na nasze imprezy, bo nie widzą w tym korzyści dla firm.

W nowej sytuacji ekonomicznej zamierzamy zmienić formułę naszych spotkań integracyjnych na taką ,która nie wymagałaby tylu środków a pozwoliłaby nam jeszcze zarobić, np. imprezy sportowe jak tenis,itp.

Wybraliśmy zamek krzyżacki w Gniewie , którego historia związana jest nie tylko z zakonem krzyżackim ale i z naszym królem Janem III Sobieskim oraz jego żoną Marią Kazimierą d Arquien, których łączył największy romans w polskiej monarchii.

Poznali się w roku 1655 gdy Sobieski był dziewiętnastoletnim starostą jaworowskim a Maria Kazimiera zwana już wtedy Marysieńką była czternastoletnią dziewczyną , przebywającą na dworze królowej, żony Jana Kazimierza, jako jej chrześnica. Niestety królowa wydała Marysieńkę za Jana „Sobiepana” Zamoyskiego.

W roku 1665 zmarł mąż Marysieńki i w tym też roku wyszła za mąż za Jana Sobieskiego. Znane są listy miłosne Marysieńki i Sobieskiego, które świadczą o ich wielkiej namiętności. Marysieńka pomogła Sobieskiemu wspierając go finansowo przed inwazją turecką pod Chocimiem, która miała miejsce 11 listopada1673 roku; w tym też czasie zmarł król Michał Korybut Wiśniowiecki a Jan Sobieski dostał szansę na otrzymanie korony.

Marysieńka pomogła mężowi zdobyć koronę, prowadząc oddolną kampanię polityczną wśród wysoko postawionych oficjeli. Jan Sobieski został mianowany królem Janem III Sobieskim w dniu 21 maja 1674 roku a Marysieńka została królową Marią Kazimierą.

Jan III Sobieski zmarł w roku 1696 a Marysieńka w roku 1716. Oboje spoczywają w katedrze na Wawelu.

Jan Sobieski z Marysieńką dość  często przebywali na zamku Gniew w drugiej połowie XVII w. Sobieski wybudował tam dla niej w 1692 r. drewniany dworek, który nie dotrwał do dzisiejszych czasów.

Przyjmijmy dla naszego balu karnawałowego czas przebywania na zamku Gniew hetmana Jana Sobieskiego, który był w tym czasie starostą gniewskim a jego żoną była Marysieńka.

Przygotujmy stroje z tej epoki albo jakiś charakterystyczny element stroju. Tradycyjnie odbędzie się konkurs na najtrafniejszą kreację. Przebieranki nie są konieczne ale mile widziane.

Opracowała: Jolanta Fedaczyńska – koordynator wydarzenia