[29.02.2024] – ArchiCzwartek – Architektura Epoki Transformacji – Anna Cymer

0 Posted by - 22.02.2024 | 17:18 - ARCHICZWARTKI

Szanowni Państwo!

Zapraszamy serdecznie w imieniu SARP o. Rzeszów, na pierwszy w 2024 roku ArchiCzwartek! Tym razem porozmawiamy o architekturze epoki transformacji.

W ramach bliskich spotkań z Architekturą 29 lutego 2024r. o godz. 18.00 w URBAN LAB przy ul. 3-go Maja 13 w Rzeszowie

gościć będziemy Historyczkę Sztuki Annę Cymer

“Gdy marzenia stają się rzeczywistością. Jak zmieniła się architektura w epoce transformacji”

Architektura podąża zwykle za sytuacją społeczną, ekonomiczną i polityczną, jest z nią związana i nią zdeterminowana. Oglądaną z czasowego dystansu można więc ją widzieć także jako materializację najważniejszych przemian, zapis nastrojów swoich czasów, tego co wtedy wydawało się najbardziej nowoczesne, ale i najbardziej potrzebne ludziom wchodzącym w nową epokę. Które elementy z dorobku epoki transformacji najlepiej o niej opowiadają? W których realizacjach zapisał się duch tych niezwykłych czasów? I co nam o nich mówią?

Po wykładzie, będzie można porozmawiać w kuluarach z naszym gościem przy pysznej kawie i przekąskach!

Wydarzenie na Facebook: https://www.facebook.com/events/1384293125459688/


Nasz gość:

Anna Cymer historią architektury zajmować się zaczęła jeszcze na studiach. Jej praca magisterska dotyczyła idei osiedla społecznego na przykładzie budowy warszawskiego osiedla na Rakowcu. Badając historię architektury mieszkaniowej, zajęła się powojennymi koncepcjami osiedli, aż zafascynowała się budownictwem Polski Ludowej w ogóle — czego owocem była książka „Architektura w Polsce 1945–1989”.

Od blisko dwóch dekad pisze o architekturze w mediach drukowanych i internetowych, popularnych i branżowych. Nie mniej chętnie o architekturze opowiada podczas wykładów, prelekcji, debat (wiele z nich można znaleźć na YouTube).

Jednak jej największą pasją są wędrówki po Polsce z aparatem w poszukiwaniu kolejnych ciekawych i mało znanych realizacji z XX wieku. Zarówno w książce o architekturze PRL, jak i najnowszej, „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”, znalazły się budynki odkryte podczas tych wypraw, nigdzie wcześniej szerzej nieopisywane. Potrafi opowiadać o nich z pasją i odkrywać atrakcyjność niedocenianych obiektów.

 

Anna Cymer na kanale YT “NCKultury”

Anna Cymer na kanale YT “Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu”

Anna Cymer na kanale YT “Tu było Tu Stało”

Do zobaczenia!