Wystawy architekta Jana Sas Zubrzyckiego w Muzeum w Krośnie

0 Posted by - 02.10.2016 | 15:32 - WYDARZENIA

Dzień dobry.

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Rzeszowie zaprasza wszystkich członków stowarzyszenia na wernisaż wystawy architekta Jana Sas Zubrzyckiego w Muzeum w Krośnie (muzeum znajduje się na starówce, przy rynku), który odbędzie się w dniu 4 października (wtorek) 2016 r. o godz. 17.00. Jest to powtórzenie wystawy z Muzeum Historii Architektury z Wrocławia poświęconej twórczości znanego architekta Krakowsko-Lwowskiego z końca XIX wieku i XX w., zmarłego we Lwowie przed II wojną światową.

Zaprojektował wiele obiektów sakralnych (głównie w stylu pseudogotycko-romańskim) i  innych, napisał wiele książek i był profesorem oraz działaczem społecznym.

Projektował między innymi kościoły: p.w. Św. Józefa na rynku Podgórskim w Krakowie, kościół i klasztor przy dworcu PKS w Tarnowie, w Jedliczu i wiele innych na Podkarpaciu. Jego imię nosi szkoła -Technikum Budowlane w Krośnie. Na wystawie mają być pokazane oryginalne rysunki projektów profesora . Jan Sas Zubrzycki współpracował także z rzeźbiarzem z Krosna A. Lenikiem przy wykonaniu wyposażenia kościołów (ołtarze i t.p.). Na wystawie maja być przedstawione również prace rzeźbiarza.

Wystawa z całą pewnością będzie czynna kilka tygodni i zapraszamy zainteresowanych historią architektury polskiej do jej odwiedzania, a szczególnie na jej uroczyste otwarcie.

Z poważaniem
Ruben Bardanaszwili

oraz

Biuro SARP
Ewa Inglot