Koleżanki i Koledzy!
Seminarium Forteczne w Przemyślu już za nami! Zapamiętamy ten czas spędzony podczas zwiedzania dworca kolejowego- Przemyśl Główny, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum Twierdzy Przemyśl oraz kilku najważniejszych fortów i szańców, jako czas wspaniałej integracji, połączonej z aktywnym wysiłkiem, nie tylko umysłowym ale i fizycznym. Nasz kolega architekt Adam Sapeta przekazał nam najistotniejszą wiedzę nt. Twierdzy Przemyśl. Opowieść rozpoczął od przedstawienia historii budowy dworca kolejowego, w którym mogliśmy zwiedzić jego najważniejsze, niedawno odnowione pomieszczenia. Następnie przeszliśmy do budynku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie zobrazował nam wielkość przemyskich fortyfikacji podczas zwiedzania stałej ekspozycji „ Twierdza Przemyśl”. Bardzo pomocna była makieta twierdzy z zaznaczonymi szańcami, fortami i układem komunikacji (autorstwa kol. Adama Sapety).
Po zapoznaniu się z układem urbanistycznym twierdzy, w ciągu kolejnych godzin przemieszczaliśmy się do miejsc, gdzie mogliśmy poznać jej dobrze zachowane fragmenty. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała naszym wędrówkom po fortach i szańcach. Poznaliśmy fort Salis Soglio w Siedliskach, fort Borek, fort Sun Rideau w Bolestraszycach oraz fort Werner w Żurawicy. Na jednym z fortów, forcie Borek, dołączyła do nas Pani Beata Kot-Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków, która opowiedziała nam o pracach konserwatorskich na obiektach fortecznych oraz planach wpisania Twierdzy Przemyśl na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na forcie Borek mieliśmy okazję posilić się węgierskim gulaszem, który zaserwowali nam pracownicy Muzeum Twierdzy Przemyśl. Pierwszy dzień seminarium zakończył się wieczorną biesiadą na forcie Werner w Żurawicy. Wieczór sprzyjał dzieleniu się wrażeniami z intensywnie spędzonego dnia. Spotkanie było również okazją do prowadzenia rozmów, których tematem były m.in. pomysły na następne spotkania integracyjne naszego środowiska.
Drugi dzień był również pełen wysiłku fizycznego i intelektualnego. Zwiedziliśmy Szaniec „Lempertówka”, z okien autobusu popatrzyliśmy na zarośnięty Fort WXX Przekopana, który nie ma opiekuna, jak fort Borek, Salis Soglio czy szaniec Lempertówka i nie nadaje się do zwiedzania. Następnie pojechaliśmy w kierunku cmentarzy wojennych (austro-węgierski, niemiecki, rosyjski). Na cmentarzu austrowęgierskim złożyliśmy wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze. Na koniec przejechaliśmy pod Kopiec Tatarski . Z kopca mogliśmy obejrzeć całe miasto i okalające go fortyfikacje. Następnie przeszliśmy pieszo trasą prowadzącą przez odcinek obwarowań rdzenia Noyon, dochodząc do Bramy Sanockiej Dolnej, przeszliśmy do Rynku, zatrzymując się po drodze przy dawnym budynku Klubu Garnizonowego oraz Bramie Rycerskiej. Punktualnie stawiliśmy się na parkingu pod MNZP i odjechaliśmy w kierunku Hotelu Trojka, gdzie po obiedzie nastąpiło uroczyste zakończenie Seminarium Fortecznego.
Prezes SARP O/Rzeszów Marek Chrobak podziękował organizatorom seminarium za olbrzymi nakład pracy i wzorową logistykę przedsięwzięcia oraz wręczył nagrody zwycięzcom konkursu nt. Twierdzy Przemyśl. Jako organizator seminarium dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w nim oraz zdyscyplinowanie, które umożliwiło sprawne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. A nie było to takie proste przy grupie liczącej 50 osób.
Dziękuję za rozsądne zachowanie podczas oglądania różnych niebezpiecznych miejsc na fortach, a także odpowiedni ubiór (jeden z kolegów wystąpił nawet w kasku budowlanym ;-). Zrealizowaliśmy założony program w 100% i bez uszczerbku na zdrowiu. Dziękuję również za punktualne przybycie na szkolenie firmy Baumit i Wienerberger, których przedstawiciele byli bardzo zadowoleni z Waszego “żywego” zainteresowania ich produktami.
Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy seminarium wrócili z Przemyśla nie tylko bogatsi o olbrzymią dawkę przekazanej wiedzy, ale też zabrali ze sobą moc niezapomnianych wrażeń ze wspólnie spędzonego czasu.
architekt Jolanta Fedaczyńska
Foto: arch. Z. Święciński, arch. M. Chrobak